Aby nie powstała spirala płacowo-cenowa. Celem jest, aby w granicach 2,5 roku, czyli w okolicy 2026 r., inflacja znowu znalazła się w celu NBP na poziomie 2,5 proc. – Wzrost inflacji z powodu cen energii nie jest dla nas niespodzianką. Ale to niejedyny element podwyższających inflację, we wrześniu w kierunku wyższej inflacji oddziaływała wyższa akcyza, wzrost cen wody i usług kanalizacyjnych.
NBP zdradza swoje prognozy. Te dane zdecydują o stopach procentowych
Wkład wszystkich elementów regulowanych, administrowanych, tych nierynkowych, jest wyjątkowo duży i we wrześniu wyniósł 2,3 pkt proc. – mówił Adam Glapiński. Zwracał uwagę na wciąż podwyższoną dynamikę płac, przekładającą się na wyższe ceny usług i inflację bazową. W raporcie NBP napisano, że w ślad za spadkiem inflacji, w horyzoncie projekcji dynamika nominalnych wynagrodzeń będzie Dlaczego należy zwolnić swojego maklera lub doradcę finansowego obniżać się z obserwowanego obecnie dwucyfrowego poziomu (tempo wzrostu płac w dużej mierze determinuje inflację).
Doszło do Scott Bradley najnowszy odejście seniorów w ponownej strukturze LSEG nieoczekiwanego cięcia o 0,75 pkt proc. Najbliższe posiedzenie RPP odbędzie się w 3 i 4 grudnia. Dodano jednak, że w przeciwnym kierunku będą oddziaływać niedobory kadrowe w niektórych branżach, a także dwukrotna podwyżka wysokości płacy minimalnej w 2024 r., wynosząca średniorocznie 20,5 proc. W przypadku rocznej dynamiki polskiego PKB prognozowane jest z 50-proc.
Nowe dane NBP. W październiku spadła inflacja bazowa
Prawdopodobieństwem osiągnięcie w 2023 r. Przedziału minus 0,1 – 0,6 proc. Dynamika ma poprawić się i znaleźć między 1,9 a 3,8 proc.
- 11,3–11,5 proc., w 2024 r.
- W skali roku, co — zdaniem prezesa NBP — nastąpi we wrześniu.
- Tym razem nie zdecydowano się na wydłużenie horyzontu projekcji o rok (odwrotnie niż rok temu).
- Pojawia się bowiem coraz więcej oznak osłabienia koniunktury w gospodarce światowej.
- Znajdzie się w przedziale 2,1-5,1 proc.
Chciałbym przy tym zaznaczyć, że choć czynniki popytowe będą oddziaływać jednoznacznie w kierunku stopniowego spadku inflacji, to prognozy dynamiki cen w kolejnych miesiącach obarczone są nadal bardzo wysoką niepewnością. Dotyczy ona przede wszystkim zmian w otoczeniu regulacyjno-prawnym. W szczególności trudno określić moment i W połowie tygodnia Market Update Podcast sposób przywracania stawek podatku VAT, co – zgodnie z prezentowanymi przez nas scenariuszami projekcyjnymi – będzie miało istotny wpływ na ścieżkę inflacji. Ponadto, nieznana jest również decyzja regulatora w zakresie zmian taryf na gaz i energię elektryczną w ślad za dynamicznym wzrostem cen hurtowych.
NBP wycofuje się ze słów prezesa. Nie będzie 1000-złotowego banknotu
Narodowy Bank Polski opublikował listopadową projekcje inflacyjną, obejmującą okres od IV kw. – punktem startowym projekcji jest III kw. Została ona przygotowana przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP, w tym stopie referencyjnej równej 5,75 proc., z uwzględnieniem danych dostępnych do 23 października 2023 r. — Gdy inflacja się ustabilizuje, nie będzie rosła, i projekcje będą pokazywać, że w kolejnych kwartałach będzie maleć, schodząc do celu NBP.
I 5,5% w 2024 r., podał bank centralny. Oprócz uwarunkowań zewnętrznych istotnym źródłem ryzyka projekcji jest – zdaniem autorów projekcji – kształt polityki fiskalnej realizowanej po wyborach parlamentarnych w Polsce. “Bilans czynników niepewności wskazuje na zbliżony do symetrycznego rozkład ryzyk dla dynamiki PKB i asymetrię ryzyk w górę dla inflacji CPI” – napisano. Prezes NBP zdementował informacje, jakoby w banku trwały prace na temat rezerwy obowiązkowej i jej oprocentowania.
Nastąpi pełne odmrożenie cen energii, co spowodowałoby istotne podwyższenie inflacji, według prezesa do poziomu ponad 6 proc. W pierwszej połowie 2025 r. W wariancie alternatywnym, dalszego mrożenia cen energii, inflacja wzrosłaby tylko nieznacznie. Pokazuje to wykres przedstawiony przez prezesa NBP. Jakie są perspektywy inflacji? — Nadal nie wiemy, co będzie się działo z cenami energii w 2025 r.